BlogBlogNie zapominaj o czynniku ludzkim…

Nie zapominaj o czynniku ludzkim…

Kierownicy zakładów produkcyjnych inwestują wiele czasu i pieniędzy w tworzenie nowych zasobów produkcyjnych. Naturalnie oczekują dowodów na to, że inwestycja się opłaciła. Dlatego też absolutnie niezbędne jest mierzenie kluczowych wskaźników wydajności (KPI), takich jak OEE – Overall Equipment Effectiveness, w celu uzyskania obrazu efektywności procesu produkcyjnego w czasie rzeczywistym. Firma powinna mierzyć wyprodukowane ilości, czas realizacji zamówień, jakość i towary niespełniające standardów itp. w celu maksymalizacji wydajności i ujawnienia ukrytych możliwości.

Niestety, w dobie rosnącego zaawansowania technologicznego, czasami zapominamy o czynniku ludzkim – najważniejszym i najcenniejszym zasobie, jaki posiada firma. To właśnie ten element ludzki decyduje o prawdziwej efektywności operacyjnej.

Dlatego, aby uzyskać pełny obraz procesu produkcyjnego, nie wystarczy wdrożenie narzędzia monitorującego OEE. Aby uzyskać znaczący wgląd w procesy zachodzące na hali produkcyjnej, potrzebny jest system MES (Manufacturing Execution System), który integruje i uzupełnia wszystkie dane produkcyjne w jednym rozwiązaniu informatycznym.

Niestety, wiele z rozwiązań MES wywodzi się z systemów warstwy ERP. Zapominają one o czynniku ludzkim i są masowo wadliwe i trudne w użyciu dla operatorów produkcji. Wprowadzanie danych jest ręczne, skomplikowane i często zaniedbywane – może nawet polegać na niekończącej się ścieżce papierowej, co jest dalekie od ideału dla wszystkich zainteresowanych. W rezultacie, wskaźniki KPI nie są dostępne w czasie rzeczywistym i nie ma ogólnej wizualizacji wydajności.

Pozornie oczywiste problemy z hali produkcyjnej pozostają nierozwiązane, a większość z nich nie jest skutecznie przekazywana decydentom. Przez to nasi ciężko pracujący pracownicy czują się pominięci i rozczarowani, a efektywność operatorów maszyn pozostaje poniżej oczekiwanego poziomu.

Na szczęście istnieją systemy, które bezpośrednio angażują personel produkcyjny w optymalizację procesu produkcyjnego. Chodzi tu o umożliwienie pracownikom korzystania z rozwiązań MES, które koncentrują się na ich osobistych poziomach wydajności i wykorzystują ich możliwości. Musimy mieć pewność, że każdy w przedsiębiorstwie, od hali produkcyjnej po kierownictwo średniego i wyższego szczebla, może wnieść swoją wiedzę i doświadczenie z korzyścią dla produkcji, a ostatecznie dla rentowności.

Pracownicy produkcji najlepiej znają „swoje” maszyny, są najlepiej przygotowani do udzielenia informacji kierownictwu na temat danego etapu procesu produkcyjnego. Przedsiębiorstwa powinny traktować tę wiedzę i doświadczenie z szacunkiem, na jaki zasługują.

Najlepsze rozwiązania MES angażują operatorów produkcji w proces wdrażania systemu od początku do końca. System powinien być intuicyjny, ergonomiczny i łatwy w obsłudze. Oprogramowanie automatycznie zbiera i zestawia wszystkie informacje pozyskane z procesu produkcyjnego, aby zapewnić kierownictwu pełną widoczność w czasie rzeczywistym dla każdej maszyny i procesu.

Informacje te powinny być dostępne nie tylko dla kierownictwa fabryki, ale również, a może przede wszystkim, dla pracowników hali produkcyjnej. Dzięki temu operatorzy mogą monitorować bieżącą wydajność, wywołując odpowiednie KPI sprzętu za naciśnięciem przycisku. Zapewnia to natychmiastową motywację, informując pracowników, że osiągają wyznaczone cele. System powinien również dostarczać wszystkich dodatkowych informacji potrzebnych do realizacji zlecenia produkcyjnego, umożliwiając jednocześnie raportowanie i natychmiastową reakcję na wszelkie błędy lub zakłócenia powodujące przestoje lub wady jakościowe.

Eliminuje to zbędne kroki podczas wysyłki produkcji i raportowania. System MES powinien zapewniać przejrzystość pomiędzy halą produkcyjną a kierownictwem. Usuwa to wątpliwości obniżające morale i daje pracownikom osobistą satysfakcję z wiedzy, że ich działania przyniosły rzeczywistą różnicę dla firmy.

Nowoczesny system MES to coś znacznie więcej niż inne rozwiązania w firmowym krajobrazie IT. Jego zadaniem jest zapewnienie pełniejszej widoczności procesów produkcyjnych. Najlepsze rozwiązania MES dają pracownikom możliwość wykorzystania ich wiedzy i doświadczenia w biznesie. Nie zapominaj o czynniku ludzkim, ponieważ zmotywowani pracownicy wraz z zaawansowanymi zasobami produkcyjnymi i nowoczesnym oprogramowaniem podnoszą wydajność każdej fabryki.

Tommy V. LarsenDodaj komentarz

OPERATOR SYSTEMS A/S

Vandtårnsvej 62A, 1B
2860 Søborg
Dania 🇩🇰
operatorsystems.com

OPERATOR SYSTEMS A/S w Polsce:

ul. Dworska 23/46
30-314 Kraków
Polska 🇵🇱

Operator OEE → Monitoring efektywności i terminale MES.
Quality → Zaawansowane narzędzia wspierające Zarządzanie Jakością.
Maintenance → Reakcja na problemy i planowanie zadań Utrzymania Ruchu.

Operator Systems A/S 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.