Operator SPC automatycznie zbiera dane z różnych zasobów produkcyjnych. To jednak nie tylko proste narzędzie do monitorowania urządzeń. Moduł statystycznej kontroli procesów (Statistical Process Control – SPC) oferuje jeden punkt dostępu do wszystkich informacji związanych z procesem produkcyjnym.
Moduł Operator SPC jest osadzony w jednej standardowej aplikacji klienckiej do monitorowania produkcji. Umożliwia użytkownikom dostęp do danych w czasie rzeczywistym, które mogą być wyświetlane bezpośrednio na terminaluoperatora maszyny lub w aplikacji mobilnej Operator Mobile APP. Operator SPC może być zastosowany do każdego procesu, w którym można zmierzyć dane wyjściowe produktu (specyfikacje). SPC dodaje wartość, umożliwiając badanie tych fragmentów procesów, które mogą ukrywać źródła zmian w jakości produktu.
Kluczowe korzyści:
Monitorując i kontrolując kluczowe wartości procesu, moduł SPC zapewnia nieprzerwaną produkcję przy wykorzystaniu jej pełnego potencjału. Operator SPC umożliwia optymalizację produkcji poprzez wytwarzanie minimalnej ilości odpadów, produktów wymagających naprawy (re-work) lub odpadu.
Współczesny klient stawia usługodawcy coraz wyższe wymagania. Żeby im sprostać, przedsiębiorcy muszą dbać o jakość produkcji swoich produktów lub usług. Statystyczna kontrola procesu to metoda, która w sposób usystematyzowany pomaga ustalić i utrzymać jakość procesów (z jednoczesnym ograniczeniem kosztów produkcji).
Co to jest SPC?
Statystyczna kontrola procesu (ang. SPC – Statistical Process Control) to metoda zarządzania jakością przy użyciu odpowiednich narzędzi statystycznych. Dzięki SPC można zbadać, sprawdzić i zmierzyć proces wytwarzania produktu co daje możliwość na odpowiednio szybką reakcję w przypadku odchyleń od standardu. Głównym narzędziem wykorzystywanym w SPC są karty kontrolne Shewharta, które służą do monitorowania procesu w trakcie jego trwania. Dzięki kartom kontrolnym przy użyciu obiektywnych kryteriów, możliwe jest odróżnienie naturalnej zmienności parametrów procesu od nielosowych zdarzeń przy użyciu statystyki. Stosując karty kontrolne można istotnie poprawić jakość i zwiększyć wydajność procesu.
Jakie korzyści można osiągnąć dzięki SPC?
Kluczowe korzyści wykorzystywania statystycznej kontroli procesu to:
Walter Shewhart oraz Wiliam Deming uznawani są za ojców SPC. Ten pierwszy już w latach 30 XX wieku zastosował tę metodę w przemyśle motoryzacyjnym. Shewhart odnotował, że procesy naturalne zachowują się inaczej niż procesy przemysłowe i nie mogą być jednoznacznie charakteryzowane przez rozkład Gaussa (jeden z najważniejszych rozkładów prawdopodobieństwa). Opracował więc innowacyjne narzędzia i metody do sterowania procesami przemysłowymi.
W latach 50 i 60 XX wieku metodę SPC skutecznie rozpropagował William Deming. Swoją wiedze przekazywał on w powojennej Japonii, na jej podstawie Japończycy zbudowali potężną gospodarkę. Zachodnie przemysły zainteresowały się metodologią Deminga dopiero w latach 80 XX wieku.
Statystyczna kontrola procesu jest metodą wykorzystywaną do dzisiaj na całym świecie najczęściej w przemyśle produkcyjnym.
Statystyczna kontrola procesu (SPC) to zestaw narzędzi, które pomagają zidentyfikować źródła zmienności w procesie i podjąć działania korygujące w celu zmniejszenia lub wyeliminowania tych zmienności.
Niektóre branże wykorzystują SPC do kontroli jakości, podczas gdy inne do identyfikowania pierwotnych przyczyn problemów.
Można go wykorzystać do sprawdzenia, czy w procesie produkcyjnym zaszły jakieś zmiany, które mogą mieć wpływ na terminy dostaw lub jakość produktu.
Statystyczna kontrola procesu (SPC) jest statystyczną metodą analizy i kontroli procesów w celu uczynienia ich bardziej przewidywalnymi.
SPC pomoże poprawić wyniki organizacyjne poprzez zapewnienie, że proces produkcji jest zarządzany w taki sposób, że spełnia wymagania i oczekiwania klientów przez cały czas.
Nierównomierne rozmieszczenie produktów przeznaczonych do sprzedaży na przykład na półce, na linii produkcyjnej lub w magazynie może być zidentyfikowane i skorygowane za pomocą SPC.
Statystyczna kontrola procesu / SPC jest techniką, która może być wdrożona w celu zapewnienia, że proces jest stabilny, przewidywalny i wydajny.
Jedną z najbardziej popularnych technik wdrażania statystycznej kontroli procesu jest wykorzystanie wykresów kontrolnych. Wykresy kontrolne są wykorzystywane do monitorowania jakości lub wydajności danego procesu. Dostarczają one również informacji o tym, jak dane odnoszą się do średniej lub tendencji centralnej. Inne techniki obejmują:
– Diagramy przyczynowo-skutkowe
– Tabele predykcji
– Wykresy szeregów czasowych
Zobacz również: Zapewnianie jakości, Integracja Operatora