Operatorsystems PL | Statystyczna Kontrola Procesów (SPC)
Operator Systems oferuje rozwiązania do zarządzania produkcją i jej optymalizacji. MES, MOM, OEE, zarządzanie łańcuchami dostaw.
16804
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16804,page-child,parent-pageid-16517,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive
 

Statystyczna Kontrola Procesów (SPC)

MONITOROWANIE WAŻNYCH PARAMETRÓW PRODUKCJI

Operator SPC automatycznie zbiera dane z różnych zasobów produkcyjnych. To jednak nie tylko proste narzędzie do monitorowania urządzeń. Moduł statystycznej kontroli procesów (Statistical Process Control – SPC) oferuje jeden punkt dostępu do wszystkich informacji związanych z procesem produkcyjnym.

GŁÓWNE KORZYŚCI

Moduł Operator SPC jest osadzony w jednej standardowej aplikacji klienckiej do monitorowania produkcji. Umożliwia użytkownikom dostęp do danych w czasie rzeczywistym, które mogą być wyświetlane bezpośrednio na terminaluoperatora maszyny lub w aplikacji mobilnej Operator Mobile APP. Operator SPC może być zastosowany do każdego procesu, w którym można zmierzyć dane wyjściowe produktu (specyfikacje). SPC dodaje wartość, umożliwiając badanie tych fragmentów procesów, które mogą ukrywać źródła zmian w jakości produktu.

 

Kluczowe korzyści:

 • • Stałe monitorowanie wartości procesów w odniesieniu do wartości docelowych i limitów ostrzeżeń/błędów.
 • • Automatyczne zapisywanie i agregowanie zbiorów danych związanych z procesem.
 • • Identyfikacja i naprawa usterek bez konieczności polegania na domysłach i przypuszczeniach.
 • • Dynamiczne ulepszanie możliwości procesowych.
 • • Monitorowanie i analiza poszczególnych części procesu produkcyjnego.
 • • Koncentracja na działaniach biznesowych i obszarach wymagających poprawy.

 

Monitorując i kontrolując kluczowe wartości procesu, moduł SPC zapewnia nieprzerwaną produkcję przy wykorzystaniu jej pełnego potencjału. Operator SPC umożliwia optymalizację produkcji poprzez wytwarzanie minimalnej ilości odpadów, produktów wymagających naprawy (re-work) lub odpadu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Współczesny klient stawia usługodawcy coraz wyższe wymagania. Żeby im sprostać, przedsiębiorcy muszą dbać o jakość produkcji swoich produktów lub usług. Statystyczna kontrola procesu to metoda, która w sposób usystematyzowany pomaga ustalić i utrzymać jakość procesów (z jednoczesnym ograniczeniem kosztów produkcji).

 

Co to jest SPC?

 

Statystyczna kontrola procesu (ang. SPC – Statistical Process Control) to metoda zarządzania jakością przy użyciu odpowiednich narzędzi statystycznych. Dzięki SPC można zbadać, sprawdzić i zmierzyć proces wytwarzania produktu co daje możliwość na odpowiednio szybką reakcję w przypadku odchyleń od standardu. Głównym narzędziem wykorzystywanym w SPC są karty kontrolne Shewharta, które służą do monitorowania procesu w trakcie jego trwania. Dzięki kartom kontrolnym przy użyciu obiektywnych kryteriów, możliwe jest odróżnienie naturalnej zmienności parametrów procesu od nielosowych zdarzeń przy użyciu statystyki. Stosując karty kontrolne można istotnie poprawić jakość i zwiększyć wydajność procesu.

 

Jakie korzyści można osiągnąć dzięki SPC?

 

Kluczowe korzyści wykorzystywania statystycznej kontroli procesu to:

 • wychwycenie i naprawa usterek,
 • poprawa wydajności produkcji,
 • niższe koszty produkcji (ograniczenie zużycia mediów, spadek ryzyka wypuszczenia na rynek wadliwego towaru),
 • optymalizacja czasu cyklu produkcji,
 • bieżąca kontrola wartości procesów.

Krótka historia SPC

Walter Shewhart oraz Wiliam Deming uznawani są za ojców SPC. Ten pierwszy już w latach 30 XX wieku zastosował tę metodę w przemyśle motoryzacyjnym. Shewhart odnotował, że procesy naturalne zachowują się inaczej niż procesy przemysłowe i nie mogą być jednoznacznie charakteryzowane przez rozkład Gaussa (jeden z najważniejszych rozkładów prawdopodobieństwa). Opracował więc innowacyjne narzędzia i metody do sterowania procesami przemysłowymi.

W latach 50 i 60 XX wieku metodę SPC skutecznie rozpropagował William Deming. Swoją wiedze przekazywał on w powojennej Japonii, na jej podstawie Japończycy zbudowali potężną gospodarkę. Zachodnie przemysły zainteresowały się metodologią Deminga dopiero w latach 80 XX wieku.

Statystyczna kontrola procesu jest metodą wykorzystywaną do dzisiaj na całym świecie najczęściej w przemyśle produkcyjnym.

Skontaktuj się z nami  +48 606 666 827