Operator MES & OEE | Czy wiesz, ile “ukrytej” wartości masz w swoim zakładzie?
Operator Systems oferuje rozwiązania do zarządzania produkcją i jej optymalizacji. MES, MOM, OEE, zarządzanie łańcuchami dostaw.
17560
post-template-default,single,single-post,postid-17560,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

Czy wiesz, ile “ukrytej” wartości masz w swoim zakładzie?

Czy wiesz, ile “ukrytej” wartości masz w swoim zakładzie? Prawdopodobnie nie – możemy łatwo pomóc Ci zidentyfikować, jak wiele wartości masz “ukrytych”. Paradoksem jest, że tak wiele firm produkcyjnych wciąż nie skupia się na tym, jak zmaksymalizować wykorzystanie swoich maszyn. Miliony zostały zainwestowane w sprzęt produkcyjny, a wielu liderów produkcji jest skłonnych zainwestować jeszcze więcej milionów w nowy sprzęt i roboty, jeśli popyt rośnie. To brzmi jak łatwa decyzja!

Ale co jeśli istnieje wolna, ale “ukryta” zdolność produkcyjna na istniejącej maszynie, którą łatwo można zidentyfikować i przy pomocy kilku zmian uwolnić?

Istnieje prosty sposób, aby znaleźć i zidentyfikować jak uwolnić tę dodatkową zdolność.

Narzędziem tym jest OEE (Overall Equipment Effectiveness). OEE jest standardem przemysłowym, który wyraża, jak dobrze wykorzystujesz możliwości swojej maszyny. Może zidentyfikować, czy nie produkujesz z maksymalną prędkością, czy masz problemy spowodowane przez ten sam problem, a nawet mówi ci, jak dobry jest wynik jakościowy w porównaniu do oczekiwań.

Interesujące jest to, że nie ma znaczenia, czy istniejące wskaźniki OEE są wysokie czy niskie – korzyści płyną z inicjatyw lub zmian, które można wprowadzić, aby zwiększyć wskaźniki OEE w oparciu o informacje uzyskane z obliczeń OEE.

Pozwól, że podam kilka przykładów.

Aby móc stworzyć różne scenariusze OEE, zakładamy podstawowe dane firmy:

Aby zilustrować, że nie jest tak ważne, jakie są Twoje wskaźniki OEE – ale jak bardzo możesz je zwiększyć, przeprowadziłem te 3 scenariusze:

Rezultat jest taki, że w każdym przypadku oszczędzasz jakiś “ukryty” koszt, aby wyprodukować tę samą liczbę towarów.

Załóżmy, że firma ma marżę zysku w wysokości 10% równą 2 MEUR.

Wtedy można by się spodziewać wzrostu z 3 scenariuszy w ten sposób;

Można również wykorzystać zwiększone wartości OEE i uwolnione moce produkcyjne do zwiększenia sprzedaży.

Biorąc pod uwagę te same 3 scenariusze, sprzedaż mogłaby wzrosnąć w ten sposób, co skutkowałoby następującymi marżami zysku;

Biorąc pod uwagę te same 3 scenariusze, sprzedaż może być zwiększona, co skutkuje następującymi marżami zysku;

Mam nadzieję, że to pokazuje, jak ważne może być OEE.

Jeśli jesteś menedżerem w firmie produkcyjnej lub zakładzie i chciałbyś ocenić, jak wyglądałoby to w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci ukryć Twój potencjał.

Tommy V. Larsen

Tags:
No Comments

Post A Comment

https://operatorsystems.pl -->